fbpx

סקירת טרימסטר שלישי (סקירה שלישית)

השליש השלישי של ההיריון (שבוע 27 ועד הלידה) מתאפיין בהמשך הגדילה וההתפתחות של העובר. הסקירה של הטרימסטר השלישי, שמתבצעת בין שבוע 30 לשבוע 32, מתמקדת באיברים המתפתחים של העובר. מכיוון שאין המלצה של משרד הבריאות לבצע סקירה שלישית באופן שגרתי, הסקירה הזאת אינה ממומנת על ידי קופות החולים, והיא נערכת באופן פרטי. אז מדוע לבצע סקירה שלישית, ומה נבדק בה?

ראשית כמובן נמדדים דופק העובר, גודלו, משקלו ותנועותיו, כמו בכל אחת מן הסקירות המבוצעות במהלך ההיריון. בנוסף, נבדקות באופן מדוקדק מערכות הגוף של העובר שממשיכות להבשיל ולהתפתח.

מוח העובר – בטרימסטר השלישי מוח העובר הולך ונעשה דומה למוח של תינוק: נוצרים בו קפלים נוספים, והחלקים והמערכות השונות שלו נסקרים ונבדקת התפתחותם בהתאם לגיל העובר: צורת הגולגולת והמוח נסקרים בחתך רוחבי; נבדקים המוח הקטן והגומה האחורית (ציסטרנה מגנה); חדרי המוח הצדדיים והכורואיד פלקסוס הנמצא בתוך חדרי המוח ומייצר את נוזל המוח ועמוד השדרה. כמו כן, נבחנים קו האמצע של המוח ו-Cavum septi pellucidi. עוד נמדדים קוטר הגולגולת מרקה לרקה והיקף הראש.

פנים – בסקירה השלישית ניתן להדגים את הפנים של העובר ביתר דיוק. טכנולוגיית התלת ממד מאפשרת לראות את פני התינוק בדיוק מרבי, והמראה באולטרה סאונד דומה משמעותית למראה התינוק לאחר הלידה. בשבועות הללו חלק מהעוברים פותחים את העיניים, כפי שאפשר לראות בתמונה המצורפת.

עמוד השדרה – חוט השדרה ממשיך לגדול וניתן לצפות בו בתוך עמוד השדרה. בסקירה שלישית לעמוד השדרה נמשיך לבדוק אם אין עיגון של חוט השדרה על מנת לשלול מומים פתוחים קטנים בעמוד השדרה.  

מערכת השלד והעצמות של העובר – הערכת הצמיחה התקינה של העצמות הארוכות של העובר, הירכיים, השוקיים, האמות והזרועות וכן הערכת המבנה שלהן…

בטן – בדיקה של התפתחות איברי הבטן: כבד, מעיים, דופן הבטן.

כליות – בסקירה יוערכו הגודל והמרקם של הכליות, ותיערך בדיקת אגני הכליות של העובר.

חזה ולב – סקירה של מבנה הריאות, הלב ממשיך להתפתח וניתן לאבחן שינויים נוספים בלב, כולל חיפוש אחר אוושות בין החדרים או בין החדרים לעליות וכן מעקב אחר מוצא הכלים הגדולים מהלב.

איברי מין ומין העובר – בסקירת איברי המין ניתן להדגים בשלב זה את ירידת האשכים לתוך שק האשכים וכן את תקינות איבר המין. בנקבה אבר המין מזוהה בבירור לאור החשיפה הטבעית להורמונים האימהיים בדם, ובמקרים מסוימים ניתן לראות את הרחם של העוברית מתפתח. אם אינכם מעוניינים לדעת את מין העובר, כדאי שתאמרו זאת לפני תחילת הבדיקה (למרות שאנחנו נשאל לפני אם את מעוניינת לדעת את מין העובר)…

שליה וחבל הטבור – מיקום השליה יחסית לצוואר הרחם ושלילת נעיצות שליה אם המטופלת לאחר ניתוח קיסרי.

מנח העובר – האם העובר במנח ראש תקין, או במנח רוחבי או עכוז? מעריכים את כמות מי השפיר. לריבוי או למיעוט מי שפיר קיימות השלכות להיריון ולכן יש להעריך אותם.

ולסיכום סקירת טרימסטר שלישי אמנם אינה חובה, אך המידע שמגיע ממנה חשוב ויכול לשרת אותנו לא רק בהחלטות אם להמשיך היריון (שאלו מקרים נדירים), אלא איתור ממצאים שיעזרו להיערך לקראת הלידה: אם להקדימה או אם לידע את רופא הילדים על הממצא על מנת שנוכל לטפל בו לאחר הלידה.

וכמובן – תמיד נשמח לראות העובר בפעם האחרונה לפני הלידה 😊

כתבות נוספות

מה קורה אחרי הלידה?!

אנחנו כל כך מתכננים את ההיריון ועוקבים אחרי העובר, שלעיתים המטופלות שוכחות לדאוג לעצמן.
לאחר הלידה, הגוף צריך להתאושש וצריך לעמוד קצת ברצון העז של חלק מהמטופלות לחזור לפעילות שלהן.

לכתבה המלאה »
Call Now Button077-9964803

צרו עמנו קשר