fbpx

האם להתחסן? על קורונה ופוריות

יותר ויותר ישראלים מתחסנים נגד נגיף הקורונה, אולם יש מי שעדיין חוששים. בין המביעים הסתייגות מן החיסון, יש הטוענים כי קיים סיכון לפגיעה בפריון גברים ונשים לאחר חיסון נגד נגיף קורונה (Covid 19). המועצה הלאומית לרפואת נשים ופריון פרסמה את עמדתה בנושא, עמדה המשותפת גם לאיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה ולאיגוד הישראלי לחקר הפוריות (איל”ה).

לפי הפרסום המשותף של שלושת הגופים, אין ביסוס מדעי לטענה כי החיסון נגד נגיף קורונה גורם פגיעה בפוריות, ואין לכך עדויות בספרות ובמחקר. 

יתרה מכך, מחלת הקורונה עלולה לפגוע בנשים הרות והן עשויות לפתח מחלה חמורה יותר, העלולה אף להביא ללידה מוקדמת. לכן ההמלצה היא להתחסן טרם ההיריון כדי למנוע תחלואה בקורונה.

ממה מורכב החיסון נגד נגיף הקורונה?

חיסוניmRNA  אינם כוללים וירוס או חלקי וירוס ואינם יכולים לגרום למחלה אצל המתחסנים. טכנולוגיית החיסון mRNA
“משתמשת” במערכת ייצור החלבונים של גוף האדם כדי ליצור את החלבון שנגדו הגוף
מפתח את החיסון. החיסון לא חודר לגרעין התא או ל-DNA של המתחסן ולכן אינו גורם שינויים גנטיים. יתרה מכך, בתוך ימים ספורים החלבון נעלם מהגוף, אך הנוגדנים נותרים. בקבוצת חיסוני mRNA נכללים החיסון של חברת פייזר והחיסון של חברת מודרנה הניתנים בימים אלה בישראל.

האם המחלה פוגעת בפריון?

בקרב גברים: אף על פי שבספרות המדעית תוארו בידוד נגיפי קורונה בנוזל הזרע, ואפשרות תיאורטית לקשר בין מחלת הקורונה לירידה בייצור הזרע או באיכותו, עד כה לא נמצאה לכך הוכחה מבוססת. כלומר: הנגיף אינו פוגע בפריון של גברים החולים בקורונה יותר מנגיפים אחרים הגורמים דלקת במערכת המין הגברית. החיסון לקורונה, שאינו מייצר מחלה, אינו פוגע במערכת המין הגברית.

בקרב נשים: מתחילת השימוש בחיסון נגד נגיף Covid 19 לא נרשמה עלייה בשיעורי ההפלות או עלייה בשיעורי המומים העובריים למיניהם. נכון לרגע זה, אין בסיס להנחה שהחיסון נגד קורונה עשוי לפגוע בפוריות האישה, ולא מתוארת טענה כזו בספרות המדעית.

לעת הזאת, ולאחר שמיליוני נשים וגברים ברחבי העולם התחסנו נגד נגיף הקורונה, אין כל תיאור בספרות המדעית העוסק בפגיעה בפריון לאחר קבלת החיסון – לא בקרב נשים ולא בקרב גברים. כמו כן, אין כל הוכחה לפגיעה או לירידה בפריון של זוגות המנסים להרות, באופן טבעי או במסגרת טיפולי פוריות. הקהילות המדעיות בישראל ובעולם עוקבות באופן יסודי ורציף אחר התפתחות מבצע החיסונים העולמי ומעדכנות את פרסומיהן.

האם מחלת קורונה מסוכנת יותר לנשים בהיריון?

ממחקרים עדכניים עולה כי נשים הרות (ועל אחת כמה וכמה נשים בעלות מחלות רקע) הנדבקות בנגיף קורונה בעת ההיריון, נמצאות בסיכון מוגבר לסיבוכים נשימתיים הדורשים טיפול נמרץ וצורך בהנשמה. כמו כן קיים סיכון מוגבר להפרעות בקרישת הדם. התפתחות המחלה וסיבוכיה עשויים לגרום לידה מוקדמת או אשפוז של היילוד.

האם נשים מניקות יכולות להתחסן?

נשים מניקות לא השתתפו בניסויי חברות התרופות לקראת החיסון, אך המומחים אינם רואים סיכון בחיסון האם המניקה – לה או
ליילוד. מכיוון שהחיסון אינו מכיל חלקיקי נגיף ואינו גורם למחלת הקורונה, ומכיוון שהסיכוי שהחיסון יגיע לחלב האם קלוש עד לא קיים, אימהות מניקות אינן צריכות לחשוש מן החיסון. יתרה מכך: מכיוון שהחיסון מייצר אצל האם נוגדנים למחלה, ונוגדנים כן
עוברים בחלב אם, חיסון האם המניקה עשוי להגן גם על היילוד.

לסיכום: אין כל הוכחה מדעית שחיסון נגד נגיף Covid 19 גורם לירידה בפריון בקרב נשים או גברים. המועצה ממליצה על חיסון גם לנשים מניקות. המלצות המועצה מבוססות גם על המלצות האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה וחברות הבת שלו, על המלצות המרכז האמריקאי למניעת מחלות ואיגודי רפואת נשים, רפואת האם והעובר ורפואת הפריון בארצות הברית, האיגוד לרפואת נשים בקנדה והאיגוד האירופי לחקר הרבייה.

כתבות נוספות

מה קורה אחרי הלידה?!

אנחנו כל כך מתכננים את ההיריון ועוקבים אחרי העובר, שלעיתים המטופלות שוכחות לדאוג לעצמן.
לאחר הלידה, הגוף צריך להתאושש וצריך לעמוד קצת ברצון העז של חלק מהמטופלות לחזור לפעילות שלהן.

לכתבה המלאה »
Call Now Button077-9964803

צרו עמנו קשר