fbpx

היריון וקורונה

האם להתחסן? האם החיסון מסוכן? איך להתנהג? – כל התשובות לפי המלצות משרד הבריאות והאיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה, נכון
לתאריך 1 בפברואר 2021:

הרשתות החברתיות מוצפות בשמועות וברסיסי מידע בנוגע להשלכות נגיף קורונה על בריאות נשים הרות, נשים המתכננות היריון ונשים מניקות. משרד הבריאות והאיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה מפרסמים ומעדכנים את המלצותיהם מדי כמה
ימים. מאמר זה נכון לרגע כתיבתו, וייתכנו בו עדכונים ושינויים.

הניסיון שנצבר בשבועות האחרונים מלמד כי נשים הרות נמצאות בסיכון גבוה יותר לפתח מחלה קשה בהשוואה לאוכלוסייה הכללית באותו גיל. הניסויים הקליניים שערכו החברות פייזר ומודרנה לא כללו נשים הרות, משום שקבוצה זו בדרך כלל אינה נכללת בניסויים לקראת אישור חיסון. זוהי הסיבה שאין מידע מלא על החיסון עבור נשים הרות, ומשום כך אישה הרה השוקלת להתחסן תהיה מודעת לכך.

בהתבסס על הידע הקיים, המומחים סבורים שאין מנגנון ביולוגי שלפיו החיסון עלול לגרום לפגיעה באם או בעובר. כמו כן, בקרב נשים הרות שחוסנו אך לא ידעו שהן בהיריון, לא נצפו תופעות חריגות בהשוואה לנשים הרות שלא חוסנו נגד Covid-19.

נגיף הקורונה, Covid-19, עובר מאדם לאדם דרך רסיסי הרוק, והוא פוגע בדרכי הנשימה העליונות והתחתונות, כלומר
מרירית חלל הפה ועד הריאות. רוב חולי הקורונה הם א-סימפטומטיים, אך המחלה יכולה להידרדר עד כדי הנשמה ואף מוות.

בארה”ב קבעו ארגונים מקצועיים מובילים ובהם CDC ,ACOG וארגונים נוספים, כי לנוכח מנגנון הפעולה של החיסון )שאינו גורם מחלה במתחסן ואינו משנה את הקוד הגנטי של המחוסן) ובעקבות רמת התחלואה הגבוהה והסיכון הנשקף לנשים הרות ממחלת הקורונה, אין מניעה לחסן נשים הרות, נשים מניקות או נשים המתכננות היריון.

בשלב זה במדינת ישראל קיימת ההמלצה לאפשר חיסונן של נשים הרות הנמצאות בסיכון גבוה להדבקה: עובדות מערכת הרפואה ונשים הנמצאות בסיכון גבוה לפתח מחלה קשה ונשים סוכרתיות, וכן כל אישה בהיריון המעוניינת להתחסן וכל זאת תוך הכרת העובדה שהחיסון טרם נוסה על נשים הרות.

להלן ריכוז ההמלצות:

1.     בכל שלבי ההיריון, אין מניעה להתחסן. עמדה זו תואמת את גישת ארגון הבריאות העולמי ואת עמדת המרכז לבקרת מחלות. ההמלצה להתחסן מתבססת על כך שאין כל הוכחה על נזק לעובר או על נזק למהלך ההריון בעקבות החיסון ולא מוכר מנגנון ביולוגי היכול להצביע על אפשרות כזאת. 

2.      נשים מניקות – ההמלצה היא להתחסן.

3.      נשים המתכננות היריון או שנמצאות בטיפולי פריון – מומלץ להשלים את שתי מנות החיסון טרם ההיריון.

4.      אישה שקיבלה מנה ראשונה של החיסון וגילתה כי הרתה – מומלץ להשלים את המנה השנייה של החיסון לפי לוח הזמנים המקובל.

5.      האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה ממליץ לנשים הרות הנמצאות בקבוצת סיכון להידבקות: עובדות מערכת הבריאות או כל קבוצה אחרת שהוגדרה בסיכון לפי משרד הבריאות, נשים בקבוצת סיכון לתחלואה קשה כגון השמנת יתר, סוכרת
טרום הריונית, יתר לחץ דם וכו’ – להתחסן.

6.      כלל הנשים בהיריון בשליש השני או השלישי – ההמלצה היא להתחסן.

7.      השליש הראשון של ההיריון מאופיין בשיעור גבוה יחסית של דימומים והפלות ספונטניות. כמו כן, זו התקופה שבה מרבית המומים העובריים נוצרים. חשוב לציין כי בכל היריון קיים סיכון בסיסי של 3-5% למומים מולדים בעובר ו-10-15% סיכון
להפלות מוקדמות. נשים שאינן שייכות לקבוצות הסיכון, הנמצאות במהלך השליש הראשון להריון – על מנת למנוע חשד לקשר, אף מקרי, בין קבלת החיסון ותופעות אלו, ניתן להתחסן החל מהשליש השני.

8.      אחת מתופעות הלוואי של החיסון היא חום ויש לטפל בה תרופתית בהתאם לשבוע ההיריון, במיוחד בשליש הראשון של ההיריון.

9.      לגבי נשים המתכננות דיקור מי שפיר, רצוי להימנע מביצוע החיסון סביב מועד הדיקור: רצוי מרווח של לפחות שבוע ימים בין החיסון לדיקור, על מנת להימנע מחום או מתופעות לוואי אחרות שעלולות להתפרש כסיבוך של הדיקור.

10.  בשל חומרת מחלת הקורונה ופגיעתה הקשה, האיגוד הישראלי למיילדות וגינקולוגיה חוזר וממליץ לכלל האוכלוסייה, ובמיוחד
לנשים בגיל הפוריות, לנשים הרות ולנשים מניקות להמשיך ולהקפיד על שמירת כללי הריחוק החברתי ועל עטיית מסכה ובכך להקטין את הסיכון לחשיפה ולהידבקות במחלה. נשים הרות הסובלות ממחלות רקע צריכות להתייעץ עם הרופא/ה המטפל/ת ולקבל הנחיות התואמות את המצב הפרטני. אישה הרה הצריכה לשהות בבידוד (עקב חשיפה לחולה קורונה) צריכה להיות
ערנית לחום הגוף ולסימפטומים האופייניים לנגיף: שיעול, קוצר נשימה וחום העולה על 38.5%.

בכל מקרה של תופעה חריגה שאינה תואמת את גיל ההיריון (דימום, צירים, תנועות עובר מעטות) יש לפנות אל הרופא/ה המטפל/ת או למיון יולדות, כפי שמקובל בימי שגרה. אין לדחות פנייה מחשש לקורונה, אלא להתייעץ טלפונית ובמידת האפשר והצורך לגשת למרפאה.

כתבות נוספות

מה קורה אחרי הלידה?!

אנחנו כל כך מתכננים את ההיריון ועוקבים אחרי העובר, שלעיתים המטופלות שוכחות לדאוג לעצמן.
לאחר הלידה, הגוף צריך להתאושש וצריך לעמוד קצת ברצון העז של חלק מהמטופלות לחזור לפעילות שלהן.

לכתבה המלאה »
Call Now Button077-9964803

צרו עמנו קשר