fbpx

אנדומטריוזיס

בשנים האחרונות המודעות לאנדומטריוזיס הולכת ועולה. אם בעבר נשים ורופאים פטרו את התחושות והתסמינים כ”כאבי מחזור קשים”, כיום יש חשיבות גדולה לאבחון אנדומטריוזיס מוקדם ככל האפשר. אם את סובלת מכאבים קשים בזמן הווסת, מדימום מוגבר ומכאבי אגן – יש טעם לבחון אם סובלת מאנדומטריוזיס, ולהכין תוכנית טיפולית המתאימה לגילך ולמצב המחלה.

תסמינים של אנדומטריוזיס
אנדומטריוזיס היא מחלה כרונית, הנפוצה בקרב נשים בגיל הפוריות, בעיקר בקבוצת הגיל 40-20. המחלה מתאפיינת בכאבים קשים במהלך הווסת, בדימום וסתי מוגבר, בכאבים בזמן קיום יחסי מין והיא עשויה לגרום בעיות פוריות. עד 5% מכלל הנשים סובלת ברמה כזו או אחרת מאנדומטריוזיס, ואף ידוע על קשר גנטי-משפחתי.

איך נגרמת אנדומטריוזיס
מקור שמה של המחלה נעוץ באזור שבו היא מתפתחת: אנדו – פנים, מטריום – רחם. הביטוי הקליני של המחלה הוא בתאים אנדומטריאליים, הדומים לתאי רירית הרחם, הגדלים באזורים שאינם פנים הרחם. רקמת אנדומטריום עלולה לגדול בשחלות, בחצוצרות, בחלל האגן, בחלל הבטן, בשלפוחית השתן, במעי הגס ואף ברקטום. במקרים נדירים מאוד נודדת הרקמה האנדומטרית וגדלה גם בחלקי גוף מרוחקים יותר.
מכיוון שהרקמה האנדומטריאלית דומה לתאי רירית הרחם, היא מגיבה לשינויים הורמונליים (בעיקר לאסטרוגן) המתרחשים בגוף האישה במהלך המחזור החודשי. בזמן הווסת, כשרמות ההורמונים יורדות ומתרחש דימום, הרקמה האנדומטריאלית שנמצאת מחוץ לחלל הרחם מדממת גם היא. בניגוד לדימום הווסת המתנקז דרך הנרתיק החוצה מן הגוף, הדימום מן הרקמה האנדומטרית נותר בחלל הבטן, ושם הוא גורם דלקת מקומית וכאבים עזים בעקבותיה.
נוסף על הדלקת, אנדומטריוזיס עלול להביא גם להתפתחות רקמה צלקתית, להידבקויות בין הרקמה האנדומטרית לבין איברים סמוכים, ואף להיווצרות ציסטות בשחלות שמלאות בדם וסתי שהתפרק. הציסטות האלה נקראות אנדומטריומה.

אבחון של אנדומטריוזיס
הערכה של אנדומטריוזיס היא מורכבת. כדי לבסס חשד לאנדומטריוזיס נסקור את ההיסטוריה הרפואית המלאה שלך: ניתוחים, טיפולים, תרופות או הורמונים והיסטוריה משפחתית. נעריך את אופי הווסת: סדירות, כאבים ואופי הדימום. נברר הופעת תסמינים נוספים בעת הווסת, כולל תסמינים הנוגעים למערכת העיכול והשתן. נברר יחד כדי להגיע לתמונה מקיפה של כאבים, כולל בעת יציאות, מתן שתן, יחסי מין ועוד.
בבדיקה גופנית כוללת של האגן נברר הימצאות של נגעים בנרתיק ובעזרת מישוש נעריך אזורים נוקשים או מקובעים באגן, שיכולים לרמז על מחלה עמוקה.

הערכת אנדומטריוזיס באולטרה סאונד
הבדיקה מבוצעת בעזרת מתמר נרתיקי. ראשית נעריך את מבנה הרחם ואת המנח שלו, האם הוא מקובע ואם קיימות עליו הידבקויות. אחר כך נאתר ונעריך סימנים של אדנומיוזיס (בלוטות ורקמת רירית הרחם אשר חודרת לשריר הרחם. תופעה אחרת מאנדומטריוזיס שיש לה סימפטומים דומים).
אחר כך נסקור את השחלות להימצאות ציסטות כגון אנדומטריומות, ונבדוק אם קיימות הידבקויות סביב השחלות. כמו כן נדגים את החצוצרות: ניתן להרחיב (בבדיקה נפרדת) את הבדיקה במסגרת בירור וטיפולי פריון ולבדוק אם הן פתוחות בעזרת הידרוסונוגרפיה (הזרקת נוזל לחלל הרחם והחצוצרות כדי לשלול חסימה בחצוצרות).
הערכת האגן – יש לסקור את החלל שמאחורי הרחם וכן את המעי הגס באזור האגן. בזמן הבדיקה יש לבדוק אם קיימות הידבקויות בין המעי לרחם או לנרתיק. נחפש נגעים בקיר האחורי של הרחם היכולים לערב את המעי.
שלפוחית השתן – נסקור את דופן שלפוחית השתן ואת השופכנים הנכנסים אליה. בתום הבדיקה נסקור את הכליות על מנת לשלול הרחבת אגני כליות עקב אנדומטריוזיס.

מתי כדאי לאבחן אנדומטריוזיס?
התשובה פשוטה: מוקדם ככל האפשר. אין טעם בשנים ארוכות של סבל וכאבים. כאבי אגן כרוניים וכאבי מחזור קשים עשויים לרמוז על אנדומטריוזיס ואין סיבה לא לבדוק ולאבחן מחלה הדורשת טיפול שעשוי לשפר את איכות חיי הנשים והנערות.

טיפול באנדומטריוזיס: טיפול הורמונלי או התערבות ניתוחית
הטיפול האפשרי במחלה נע על הטווח שבין טיפול תרופתי הורמונלי לפרוצדורה ניתוחית. הטיפול התרופתי בדרך כלל מונע ביוץ או וסת ומשפר את איכות החיים של המטופלות. הטיפול ההורמונלי מונע את הגירוי של הרקמות האנדומטריות ומפחית את תסמיני הכאב והדימום המוגבר. בהתאם לחומרת התסמינים, הטיפול יכול להיות בגלולות או בזריקות. הטיפול התרופתי-הורמונלי אינו מרפא את המחלה, אלא מסייע בשיפור איכות החיים ובהקלת הסימפטומים.
טיפול ניתוחי לאנדומטריוזיס הוא מורכב ומצריך תכנון מראש. מטרת הניתוח היא להוציא את נגעי האנדומטריוזיס הנמצאים בשחלות (או נגעים עמוקים יותר) אך גם לטפל בסיבוכי המחלה ובהם הידבקויות והיצרויות העלולות להיגרם עקב המחלה. אבחון מוקדם של ציסטות שחלתיות ונגעים פנימיים יכוונו את המנתח וישיגו תוצאה ניתוחית טובה יותר.
ד”ר ארליך מבצע במרפאתו במור לאישה אולטרסאונד גינקולוגי ברזולוציה גבוהה על מנת לאתר או לשלול נגעי אנדומטריוזיס.

לקבלת מידע נוסף, לקביעת תור או להתייעצות לחצי כאן או צלצלי

כתבות נוספות

מה קורה אחרי הלידה?!

אנחנו כל כך מתכננים את ההיריון ועוקבים אחרי העובר, שלעיתים המטופלות שוכחות לדאוג לעצמן.
לאחר הלידה, הגוף צריך להתאושש וצריך לעמוד קצת ברצון העז של חלק מהמטופלות לחזור לפעילות שלהן.

לכתבה המלאה »
Call Now Button077-9964803

צרו עמנו קשר