סקירת מערכות

סקירת מערכות
סקירת מערכות היא שם כולל לשלושה סוגים של סקירות המבוצעות באמצעות אולטרה סאונד: סקירת מערכות מוקדמת, סקירת מערכות מורחבת וסקירה שלישית.

סקירת מערכות מוקדמת
במהלך ההיריון אנו מבצעים כמה בדיקות שמטרתן לבדוק את העוברים בצורה יסודית ולצפות באיברי גופם המתפתחים באמצעות אולטרה סאונד (בעברית דִּמּוּת עַל־שִׁמְעִי). ההזדמנות הראשונה היא בתחילת הטרימסטר השני של ההיריון, כלומר בשבועות 17-14.

סקירה מאוחרת מורחבת
בסקירה זאת, הנערכת בשבועות 25-19 אך עם עדיפות לשבועות 24-22, כשהעובר גדול דיו על מנת להדגים את רוב האיברים.

בהריונות מרובי עוברים מעריכים את מיקום השליות ומיקום העוברים ברחם, על מנת שנוכל לעקוב אחר הצמיחה של העוברים בהמשך.
הריונות של תאומים זהים והריונות של תאומים לא זהים מצריכים תשומת לב מיוחדת בסקירות, ובהתאמה לאופי ההיריון יש אספקטים שעלינו להתייחס אליהם.

מעקב היריון תאומים זהים
בהיריון שבו חלק מהעוברים חולקים שליה (תאומים מונוכוריאלים בי אמניוטים, MCBA), עלולים להיווצר סיבוכים ייחודיים להיריון זה:
זרימות דם בין העוברים – (Twin-to-twin transfusion syndrome – TTTS)
עצירה בצמיחה של אחד העוברים
אנמיה של אחד העוברים
במעקב ההיריון בכל ביקור מבוצעת הערכה של הצמיחה וזרימות הדם בעוברים.

סקירות מוח עוברי וסקירות מכוונות
במהלך ההיריון עולות לפעמים שאלות על תקינות המוח או שעולים ממצאים לא ברורים במהלך סקירות או מעקבי רופא רגילים. בסקירה מכוונת אנחנו בודקים באופן מעמיק את הממצאים שדווחו, ואת מקבלת ייעוץ מקיף על משמעות הממצאים, על המעקב הנדרש או על הטיפול שניתן להציע הן במהלך ההיריון והן לאחר הלידה.

בלוג

אדנומיוזיס – תסמינים, אבחון וטיפול

אדנומיוזיס הוא מצב שבו תאי רירית הרחם נודדים אל תוך שריר הרחם ומתמקמים בתוכו. התאים שאינם במקומם נוטים לדמם בזמן הווסת וליצור כיסי דם וקרישי דם. איך מטפלים?