סקירת מערכות מורחבת

 

סקירת מערכות

 
סקירת מערכות היא תחום שניתן לחלק אותו ל- 3 היבטים: סקירת מערכות מוקדמת, סקיראת מערכות מורחבת וסקירת מערכות להריונות של תאומים ושלישייה.
 
סקירת מערכות מוקדמת
 
במהלך ההיריון אנו מבצעים כמה בדיקות על מנת לבדוק את העוברים בצורה יסודית. ההזדמנות הראשונה היא בתחילת הטרימסטר השני, כלומר בשבועות 14-17.

בתקופה זו העובר גדול דיו על מנת שנוכל לבדוק את כלל מערכות הגוף. מטרת סקירת מערכות היא בדיקה יסודית של העובר, וכן חיפוש סימנים העלולים לעורר חשד לתסמונות גנטיות.
 
 
סקירה מוקדמת ומאוחרת
 
 
 
סקירות מקודמות
 
 
 
סקירה מוקדמת
 
 
 
סקירה
 
 
 
 
במהלך הבדיקה אנו מדגימים לראשונה את מין העובר. העובר בשבוע זה שוקל 100-150 גרם ואורכו כ-12 ס"מ. ניתן להעריך את צוואר הרחם, מיקום השליה וכמות המים.

בסקירת מערכות של העובר מתייחסים לפרמטרים הבאים:
 • הגולגולת והשלד – בשלב זה העצמות יחסית שקופות ומאפשרות לנו לראות דרכן ולכן אנו מצליחים להדגים היטב את האיברים אשר בהמשך ההיריון יוסתרו לאחר התגרמות העצמות. כמו כן ניתן לראות את קיומן של העצמות הארוכות של הגפיים ואת המבנה שלהן. עמוד השדרה נצפה בצורה ברורה.
 • הפנים – ניתן להבחין בשלב זה בארובות העיניים, ובתוך העין להבחין בעדשה ובכלי הדם המזינים אותה. ניתן לראות את שלמות השפתיים ולבחון את פרופיל העובר בתמונות דו ממד וגם בתמונות תלת ממד.
 • מוח העובר – המוח העוברי אינו מפותח, אך כמה אזורים חשובים כבר נוצרים, ובהם: שכבה דקה של קורטקס של המוח שבתוכה נצפים הכורואיד פלקסוס של החדרים הלטרלים; קו האמצע של המוח קיים וניתן להבדיל בין שתי האונות; בגומה האחורית של המוח כבר ניתן להבחין בצרלבום (המוח הקטן) ומאחוריו אזור נוזלי ששמו ציסטרנה מגנה.
 • לב העובר – הלב מפותח דיו בשלב זה על מנת להבחין בארבעת המדורים של הלב (2 עליות ו-2 חדרים). ניתן להדגים את הכלים היוצאים מן הלב והנכנסים אליו ואת זרימת הדם בלב. קצב לב העובר בשלב זה גבוה מאשר אצל יילודים ויכול להגיע עד 160-180 פעימות לדקה! בבית החזה ניתן לראות את הריאות ואת הסרעפת מתחת לבית החזה.
 • אזור הבטן – נבחין בשלב זה בקיבה, בכבד, בכיס המרה ובמעיים של העובר. נצפה בכלי הדם בבטן, בווריד הטבורי הנכנס לחלל הבטן ומזרים דם מחומצן מהשליה ללב העובר, ובעורקים הטבוריים השולחים דם עני בחמצן לכיוון השליה. ניתן להבחין בכליות ובמערכת הניקוז של השתן לשלפוחית השתן. כאמור, נצפה לראשונה באיבר המין של העובר אשר סיים כבר את ההתמיינות המינית שלו.
 
סקירה מאוחרת מורחבת
 
בסקירה זאת העובר גדול דיו על מנת להדגים את רוב האיברים.
 • מוח העובר – בשלב זה ניתן להבחין בחדרי המוח ובסדירותם, באיברי קו האמצע במוח דוגמת קורפוס קלוסום, ורמיס והפלקס צרברי. ניתן לראות את המוח הגדול על קפליו הראשוניים, את המוח הקטן והגומה האחורית, ולהעריך את מבנה הגולגולת.
 • לב – בסקירה זאת ניתן לבצע הערכה של מבנה לב העובר, מדרג המסתמים בלב, ואיתור פתחים במחיצה הבין חדרית. ניתן לראות את מבנה החדרים של הלב ואת מוצא הכלים הגדולים של הלב.
 • עצמות ארוכות ועמוד השדרה – מעריכים בשלב זה את צמיחת העצמות של העובר וכן בוחנים את מבנה עמוד השדרה ומיקום חוט השדרה בתוך עמוד השדרה. כמו כן נצפה במבנה הגפיים העליונות והתחתונות, כולל כפות הידיים והרגליים.
 • אזור הבטן – מבחינים בכליות, דרכי השתן, שלפוחית השתן, איבר המין של העובר, איברי הבטן ודופן הבטן.

כמו כן נעריך את משקל העובר, מיקום השליה, כמות מי השפיר ואורך צוואר הרחם. נדגים את פני העובר ונתייחס לעיניים, לשפתיים ולפרופיל. כמו כן נבצע הדגמה תלת ממדית של העובר.
 
סקירת מערכות להיריון תאומים ולהיריון שלישייה
 
בהריונות מרובי עוברים מעריכים את מיקום השליות ומיקום העוברים ברחם, על מנת שנוכל לעקוב אחר הצמיחה של העוברים בהמשך.

מעקב היריון תאומים זהים

בהיריון שבו חלק מהעוברים חולקים שליה (תאומים מונוכוריאלים בי אמניוטים, MCBA), עלולים להיווצר סיבוכים ייחודיים להיריון זה:
 • זרימות דם בין העוברים – (Twin-to-twin transfusion syndrome TTTS,)
 • עצירה בצמיחה של אחד העוברים
 • אנמיה של אחד העוברים

במעקב ההיריון בכל ביקור מבוצעת הערכה של הצמיחה וזרימות הדם בעוברים.

בסקירה זאת העוברים גדולים דיים על מנת להדגים את רוב האיברים.
 • מוח העובר – בשלב זה ניתן להבחין בחדרי המוח ובסדירותם, באיברי קו האמצע במוח דוגמת קורפוס קלוסום, ורמיס והפלקס צרברי. ניתן לראות את המוח הגדול על קפליו הראשוניים, את המוח הקטן והגומה האחורית, ולהעריך את מבנה הגולגולת.
 • לב העובר – בסקירה זאת ניתן לבצע הערכה של מבנה לב העובר, מדרג המסתמים בלב, ואיתור פתחים במחיצה הבין חדרית. ניתן לראות את מבנה החדרים של הלב ואת מוצא הכלים הגדולים של הלב.
 • עצמות ארוכות ועמוד השדרה – מעריכים בשלב זה את צמיחת העצמות של העובר וכן בוחנים את מבנה עמוד השדרה ומיקום חוט השדרה בתוך עמוד השדרה. כמו כן נצפה מבנה הגפיים העליונות והתחתונות, כולל כפות הידיים והרגליים.
 • אזור הבטן – מבחינים בכליות, דרכי השתן, שלפוחית השתן, איבר המין של העובר, איברי הבטן ודופן הבטן.

כמו כן נעריך את משקל העובר, מיקום השליה, כמות מי השפיר ואורך צוואר הרחם. נדגים את פני העובר ונתייחס לעיניים, לשפתיים ולפרופיל. כמו כן נבצע הדגמה תלת ממדית של העובר.
 
סקירת שליש שלישי של ההיריון
 
לאחר ביצוע סקירות מערכות מוקדמת ומאוחרת, אנו ממשיכים לעקוב אחר התפתחות העובר. מכיוון שהעובר גדל, בשלב זה אנו מתמקדים באזורים המתפתחים של העובר. האזורים המתפתחים בעובר הם:
 • מוח העובר – בשלב זה נוצרים קפלים נוספים במוח והמוח העוברי מתחיל להידמות למוח בשל של תינוק – בסקירה עוקבים אחר ההתפתחות התקינה של המוח.
 • עמוד השדרה – חוט השדרה ממשיך לגדול וניתן לצפות בו בתוך עמוד השדרה.
 • העצמות הארוכות של העובר – במקביל להערכת הצמיחה מעריכים בשלב זה את הצמיחה התקינה של העצמות והמבנה שלהן.
 • כליות – הערכת גודלן ומרקמן וכן מעקב אחר אגני הכליות של העובר.
 • לב – סימטריה של חדרי הלב ומוצא הכלים הגדולים של הלב.

כמו כן נבצע הערכת משקל של העובר וזרימות בכלי הדם שלו לפי הצורך.
 
סקירות מוח עוברי וסקירות מכוונות
 
במהלך ההיריון עולות לפעמים שאלות של תקינות המוח או שעולים ממצאים לא ברורים במהלך סקירות או מעקבי רופא רגילים. בסקירה מכוונת, אנחנו בודקים את הממצאים שדווחו ואת מקבלת ייעוץ מסודר על משמעות הממצאים, ועל המעקב או הטיפול שניתן להציע הן בהיריון והן לאחריו.
 
היריון תאומים
טרימסטר ראשון
סקירות מוקדמות
סקירה מכוונת
סקירות מכוונות וסקירות מאוחרות
סקירה מכוונת וסקירה מאוחרת
סקירת שליש שלישי
סקירות שליש שלישי